O EFIS

EFIS je elektronický letový informační systém. Jedná se o zařízení, které je modernější, efektivnější a srozumitelnější než tradiční „budíky“, které se vyměnili za display v pilotní kabině, kde se zobrazují letové informace.

EFIS se obvykla skládá ze tří jednotek:

1. Primární letový display (PFD)

2. Multifunkční display (MFD) + navigační display (ND)

3. Stav motorů a varovný systém posádky (EICAS) 
    Centrální elektronický monitoring letadel (ECAM)


Primární letový display (PFD)

Zobrazovací jednotky jsou nejvíce patrné části systému EFIS a díky jejím vlastnostem se jím jim říká “skleněný kokpit“.

PFD zobrazuje všechny informace důležité pro let, včetně kalibrace rychlosti letu, výšky, směru, vertikální rychlosti a zatáčení. Zlepšuje orientaci v kokpitu a na palubní přístrojové desce, kdy pilot nemusí sledovat šest různých analogových přístrojů. PFD je sjednocuje od jednoho, díky tomu pilot nemá zapotřebí takovou zaneprázdněnost ke sledování přístrojů. Zvyšují podvědomí také tím, že upozorňují na případné nebezpečí, které by mohlo nastat - nízká rychlost, vysoká rychlost sestupu - měněním barvy, tvaru nebo zvukovým signálem.

 

Multifunkční display (MFD) a navigační display (ND)

MFD zobrazuje navigaci a informace o počasí z různých systémů. Multifunkční zařízení jsou nejčastěji koncipovány jako “chart-centric“, kde posádka může překrýt různé informace na mapu nebo graf. Příklad MFD pokrývající informace letounu jsou aktuální plán cesty, informace o počasí, radar na palubě nebo senzory detekce blesků a pozemní senzory, např. NEXRAD, omezení vzdušného prostoru a leteckou dopravu. MFD může být použit také pro zobrazení dalších informací o poloměru dráhy letadel, vzhledem k současnému umístění nad terénem, větru, rychlosti letadla a nadmořské výšky.

MFD také zobrazuje informace o letadlových systémech, jako jsou pohonné hmoty a elektrické systémy (EICAS). Jak s PFD a MFD je možné změnit barvu nebo tvar a tím upozornit posádku na nebezpečí.

 

Stav motorů a varovný systém posádky (EICAS)
Centrální elektronický monitoring letadel (ECAM)

EICAS zobrazuje informace o letounu, včetně pohonných hmot, elektrických a pohonných systémech (motorech). Jsou navrženy tak, aby napodobovali tradiční kulatá měřidla + zároveň dodávají digitální odečítání parametrů.

Zvyšuje povědomí o situaci tím, že posádce zobrazují komplexní informace v grafické podobě, a také tím, že upozorňují posádku na neobvyklé nebo nebezpečné situace. Například: ztráta tlaku oleje v motoru, tím se spustí zvukový signál. Na rozdíl od tradičních kulatých měřidel má EICAS mnoho úrovní varování a alarmů.

ECAM je podobný systém, používaný Airbus.

Navštivte také

Doména www.efis.cz

Pagerank: 0

S-rank:

Návštěvnost: Doposud 46127 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.efis.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář